Hopp til hovedinnhold

Murakami og Kronprinsesse Mette-Marit møtes på scenen under Norsk Litteraturfestival

Entusiasmen rundt Haruki Murakamis kommende Lillehammer-besøk har vært enorm; arrangementet «Murakami og musikken» ble utsolgt på bare noen få minutter da det ble lagt ut for salg i desember i fjor. Heldigvis blir det en ny sjanse når festivalen inviterer til «Kongelig møte: Kronprinsesse Mette-Marit møter Haruki Murakami» i Maihaugsalen torsdag 5. juni kl. 17.

Pressemelding fra Norsk Litteraturfestival: 

Enestående begivenhet

Da den japanske stjerneforfatteren Haruki Murakami for femten år siden gjestet Norge, befant Kronprinsesse Mette-Marit seg i publikum på Litteraturhuset. For den japanske forfatteren var det nesten sjokkerende å plutselig se et medlem av kongehuset stå der i den fullsatte salen. Nå møtes de to – forfatteren og Kronprinsessen – på Norsk litteraturfestival for å snakke om Murakamis nærmere femti år som forfatter. Med utgangspunkt i hans siste roman, Byen bak muren, diskuterer de forfatterens stil, skriveprosess og hans fortellingers særegne blanding av det hverdagslige og det fantastiske, av humor og melankoli.

Billetter til «Kongelig møte: Kronprinsesse Mette-Marit møter Haruki Murakami» er tilgjengelige fra tirsdag 4. februar kl. 12 (kl. 11 for innehavere av festivalpass) og blir lagt ut her:

https://litteraturfestival.ticketco.events/no/nb/e/kongelig_moete_kronprinsesse_mettemarit_moeter_haruki_murakami

Fra tidligere er det kjent at Murakami vil delta i det nå utsolgte arrangementet «Murakami og musikken» med blant andre den anerkjente norske jazzpianisten Bugge Wesseltoft.

Festivalens 30-årsjubileum med samisk fokus

Det er ekstra stas at dette skjer som en del av festivalens 30-årsjubileum. I 2025 vil festivalen ha et spesielt fokus på hvordan den samiske kulturen og de nordlige, nasjonale minoritetenes kulturer har blitt stadig mer synlige i Norden. Ikke lenger som eksotiske innslag, men som viktige, vitale og nyskapende deler av våre nasjonale kulturer. Vi opplever en samisk bølge og en kvensk og tornedalsk oppblomstring innen kunst og litteratur i Norden. Hvordan påvirker historien dagens samer, kvener og tornedalinger og hvordan uttrykkes det i litteraturen? Dette vil vi utforske: denne gangen med et spesielt fokus på Sápmi, på samtidig samisk liv og litteratur.   

I denne delen av programmet får publikum blant annet oppleve den nybakte Brageprisvinneren Kathrine Nedrejord i samtale med Tommy Orange og Ingeborg Arvola i samtale med Mikael Niemi.

Også i 2025 utgjør et bredt utvalg norske forfattere grunnfjellet i festivalprogrammet, men hele veien i dialog med sine internasjonale kollegaer. Vi vil inkludere forfattere som representerer de fleste sjangre; poesi, romaner, noveller, biografier og annen sakprosa. Vi ønsker å bringe de nye navnene på scenen, sammen med de mer etablerte. Ambisjonen er kort og godt at Norsk Litteraturfestival skal åpne vinduet på vidt gap mot omverdenen og slippe inn nye, spennende – men også etablerte og interessante – forfattere i en stor, berikende diskusjon om verden vi alle lever i.   

For mer informasjon, ta kontakt med:
Festivalsjef, Marit Borkenhagen: +47 91818374 [email protected]
Programsjef, Yukiko Duke: +46 70 6561083 [email protected]

 

31.01.2025

Del denne artikkelen på Facebook eller Twitter

Del på Twitter Del på Facebook