Overrakte Kreftforskningsprisen 2018
Hans Majestet Kongen overrakte Kong Olav Vs Kreftforskningspris for 2018 til professor Vessela Kristensen i dag. Hun mottok prisen for sitt arbeid med diagnostisering og behandling av brystkreft.
Det er Kreftforeningen som står bak denne utmerkelsen, som deles ut hvert år til forskere som har utmerket seg gjennom flere års innsats for et bedre liv for svært mange mennesker.
Innovativ forskning
Kreftforeningen beskriver årets mottaker slik:
Vessela Kristensen har i en årrekke forsket på genetikk og brystkreft gjennom utvikling av avanserte modeller for analyser av store mengder data. Hun leder i dag en forskningsgruppe som har som mål å finne bedre og mer effektive måter å diagnostisere og behandle brystkreft på. Kristensens forskning er innovativ og nyter stor respekt i fagmiljøene, både nasjonalt og internasjonalt.
– Prisen er en vitenskapelig anerkjennelse for fremragende forskning og verdsettes svært høyt blant våre kreftforskere, sier generalsekretær Anne Lise Ryel i Kreftforeningen. Prisen er på 1 million kroner.
Kreftforeningens generalsekretær Anne Lise Ryel ønsket velkommen og styreleder Gunn-Elin Aa. Bjørneboe sto for presentasjonen av årets prisvinner. Foto: Heiko Junge, NTB scanpix
Vessela Kristensen er professor ved Medisinsk fakultet ved UiO og ved Avdeling for klinisk molekylærbiologi (EpiGen) ved Ahus. I tillegg leder hun en forskningsgruppe ved Institutt for kreftforskning ved Radiumhospitalet. Kristensen er forfatter eller medforfatter av 276 vitenskapelige publikasjoner.
Aktuelle saker

Åpnet årets Likestillingskonferanse
– Vi hadde kommer så langt. Vi har ikke råd til å miste alle disse fremskrittene, sa H.K.H. Kronprins Haakon da han satte fokus på pandemiens innvirkning på likestillingsarbeidet verden over.

– Det er mye gull å hente
Nærmere 120 000 unge under 30 år står utenfor arbeid og skole. Hans Kongelige Høyhet Kronprinsregenten talte til kommunesektoren om hvordan ungdom kan føle tilhørighet til det samfunnet de er en del av.