Ultimafestivalen 2019
"Tradisjoner under press" er tema for den 29. utgaven av Ultimafestivalen. Hans Kongelige Høyhet Kronprins Haakon var til stede under åpningskonserten i Oslo konserthus torsdag kveld.
Åpningskonserten var Lasse Thoresens Lyden av Arktis, et 80 minutter langt multimedia-orkesterverk, inspirert av komponistens reiser i Svalbard og Finnmarks snødekte landskap. Konserten inkluderte visuelle elementer i form av video og foto fra Arktis av fotokunstneren Trym Ivar Bergsmo.
Kronprins Haakon er festivalens beskytter og var til stede under åpningskonserten. Foto: UltimaOslo
Verket er produsert i samarbeid med Arktisk Filharmoni og ble fremført under ledelse av dirigent Christian Kluxen. Det byr blant annet på lokale samer, joik, bekkesilder og fuglesang.
Nordens største festival for samtidsmusikk
Ultima er Nordens største samtidsmusikkfestival. Festivalen finner sted i september hvert år og foregår på arenaer over hele Oslo.
Åpningskonserten var Lasse Thoresens "Lyden av Arktis". Foto: UltimaOslo
Ultimafestivalen skal fremme kunsteriske trender og innvoasjon, og gjøre musikk av høy kunstnerisk kvalitet tilgjengelig for flest mulig.
Kronprinsen er Ultimas høye beskytter. Festivalen støttes av Kulturrådet og Oslo kommune, og ble arrangert for første gang i 1991.
Aktuelle saker

Åpnet årets Likestillingskonferanse
– Vi hadde kommer så langt. Vi har ikke råd til å miste alle disse fremskrittene, sa H.K.H. Kronprins Haakon da han satte fokus på pandemiens innvirkning på likestillingsarbeidet verden over.

– Det er mye gull å hente
Nærmere 120 000 unge under 30 år står utenfor arbeid og skole. Hans Kongelige Høyhet Kronprinsregenten talte til kommunesektoren om hvordan ungdom kan føle tilhørighet til det samfunnet de er en del av.