Møter med berørte fra 22. juli
I år er det ti år siden terrorangrepene i regjeringskvartalet og på Utøya. Kongefamilien ønsker å følge opp en del av dem de møtte for ti år siden, samt andre som på ulike måter ble direkte berørt av terroren.
I tillegg til deltakelse på de offisielle markeringene 22. juli, vil derfor Kongefamilien gjennom hele 2021 invitere til møter og audienser med representanter for de berørte – som overlevende, pårørende, nødetater og frivillige hjelpere.
Gjennom møtene ønsker Kongefamilien å samtale om veien videre etter 22. juli 2011 – både for enkeltmennesker og for det norske samfunnet.
De overlevde Utøya
I dag møtte Deres Kongelige Høyheter Kronprinsen og Kronprinsessen to overlevende fra Utøya.
Munir Jaber og Elin L’Estrange var begge på Kronprinsparets årlige gjestebud i 2012 – da temaet var livsmestring etter å ha opplevd traumatiske hendelser.
I dag fikk de mulighet til å samtale med Kronprinsparet om de ti årene som har gått siden de overlevde terrorangrepet på Utøya.
Kronprinsparet møtte Munir Jaber og Elin L’Estrange på Skaugum. Foto: Sven Gj. Gjeruldsen, Det kongelige hoff
Møter med andre berørte
Tiårsmarkeringen gir anledning til å reflektere rundt temaer som hva vi har lært, hvordan vi tar lærdommen med oss videre, og hvordan vi sørger for å formidle viktig kunnskap om terrorangrepene til nye generasjoner.
Kronprinsparet har tidligere denne våren hatt møter med leder Lisbeth Røyneland og nestleder Tor Inge Kristoffersen i Den nasjonale støttegruppen etter 22. juli – og med AUFs leder Astrid Hoem og tidligere generalsekretær i AUF Tonje Brenna.
I neste uke møter Deres Majesteter Kongen og Dronningen to overlevende fra 22. juli samt to av livredderne i audienser på Slottet.
Aktuelle saker

Den samiske arven
I Hattfjelldal, Aarborte på sørsamisk, ble Deres Majesteter Kongen og Dronningen ønsket velkommen av barn og unge som sang og snakket på sørsamisk og norsk. I denne kommunen på Helgeland har samisk og norsk kultur eksistert side om side i generasjoner.

– Godt å være i Nord-Norge igjen
Deres Majesteter Kongen og Dronningen innledet i dag fylkesturen i Nordland. – Vi puster så fritt her i nord – hvor det er så mye hav, fjell og himmel. Og helt spesielt mange hyggelige mennesker, sa Kong Harald, som holdt turens første tale.