Kongen deltok i VM i seiling
Lørdag seilte Kong Harald og resten av mannskapet på «Sira» inn til en 10. plass i årets VM for 8-metere i Genève.
Etter ni gjennomførte seilas på Genfersjøen, som ligger på grensen mellom Sveits og Franrike, endte Kongen og mannskapet på en 10. plass i mesterskapet.
Topp 10
Det har vært lange dager for besetningen, med opp til syv timer på vannet i strekk, og litt varierende plasseringer for den norske båten. Men, med en god siste dag klatret «Sira» inn på topp 10 med ett poengs margin foran den tyske båten GERMANIA III.
Kong Harald og mannskapet under et av seilasene på Genfersjøen under VM. (Foto: Trond Reidar Teigen / NTB)
Den andre norske båten i mesterskapet, IF, med kaptein Tom Knutsen seilte til slutt inn til en 14. plass. Det var den sveitsiske storfavoritten YQUEM II som til slutt kunne heve trofeet etter en imponerende seileuke.
Båten som Kong Harald og mannskapet har konkurrert med i Genève var opprinnelig Kong Olavs seilbåt. «Sira» ble bygget i 1937/38, og restaurert i forkant av VM i 2008 som ble avholdt på Hankø i Norge.
Aktuelle saker

Hilste til Prinsesse Astrid internasjonale musikkpris
– Musikkprisen som bærer mitt navn har vært viktig for meg gjennom hele mitt voksne liv, sa Prinsesse Astrid, fru Ferner i en videohilsen i anledning utdelingen av Prinsesse Astrid internasjonale musikkpris 2022 i Trondheim.

Kongen kondolerer
Kondolanse fra Hans Majestet Kong Harald til Hennes Majestet Dronning Margrethe av Danmark i anledning skytetragedien i København.