Hopp til innholdet

Hans Majestet Kongens adjutantstab

Hans Majestet Kongen og Hans Kongelige Høyhet Kronprinsen har tre adjutanter hver – én fra Hæren, én fra Sjøforsvaret og én fra Luftforsvaret.

Adjutant sitter ved et stort skrivebord og fører tekst inn i en stor protokollbok.
Bak skrivebordet i hjørnet av Fugleværelset på Slottet sitter Kongens adjutant når Kong Harald er på kontoret sitt. Foto: Øivind Möller Bakken, Det kongelige hoff

Adjutantene har én måned på vakt på Slottet og to måneder i sin faste tjenestestilling i Forsvaret eller en etat underlagt Forsvarsdepartementet.

I løpet av måneden de er på vakt, planlegger og tilrettelegger adjutantene for Kongens og Kronprinsens program i samarbeid med Hoffet. I tillegg ledsager de Kongen og Kronprinsen på offisielle oppdrag og ved privat program når dette er nødvendig. Unntaksvis ledsager adjutantene også andre medlemmer av Kongefamilien.

Hennes Kongelige Høyhet Prinsesse Ingrid Alexandra har også en egen, fast adjutant, som for tiden er fra Sjøforsvaret. Adjutanten bistår Prinsessen i forbindelse med hennes offisielle oppgaver.

Adjutantstaben består også av tre overadjutanter fra hver sin forsvarsgren. Overadjutantene har seremonielle oppgaver i forbindelse med Kongens offisielle program, som for eksempel ved statsbesøk til Norge, høytidelige audienser, gallamiddager, Stortingets høytidelige åpning og mottakelser. Ved kongelige fødselsdager og andre merkedager inviteres diplomatkorpset til å skrive en hilsen på vegne av sitt statsoverhode. Ved disse anledningene er overadjutantene protokollvakt.

Kong Harald, Dronning Sonja og Kronprins Haakon sitter i stortingssalen med tre adjutanter stående på høyre side og tre overadjutanter stående på venstre side.
Adjutanter flankerer Kong Harald, Dronning Sonja og Kronprins Haakon ved høytidelig åpning av det 169. storting. Foto: Hans Kristian Thorbjørnsen / Stortinget

Adjutantene beordres i statsråd for en periode på tre år. Den 1. september hvert år skiftes det ut en overadjutant for Kongen og en vakthavende adjutant for henholdsvis Kongen og Kronprinsen.

Sjef adjutantstaben rapporterer til hoffsjefen og forsvarssjefen og inngår i hoffsjefens ledergruppe. Sjef adjutantstab koordinerer aktivitet og program de kongelige har i Forsvaret, og sjef adjutantstab er Hoffets seremonimester.

Adjutantene er viktige representanter for Forsvaret og bidrar til å styrke båndene mellom Kongehuset og Forsvaret. Deres tilstedeværelse ved offisielle arrangementer og seremonier bidrar til å fremme Forsvarets rolle og betydning i det norske samfunnet.

Organisering

Hans Majestet Kongens adjutantstab er ikke en organisatorisk del av Det kongelige hoff. Forsvaret dekker lønns- og reiseutgifter for alle i adjutantstaben.

Brigader Steffen Masserud er sjef for Hans Majestet Kongens adjutantstab.