Åpnet digitale sjømatdager
Fra Rådhuskaia i Oslo, med reketråleren «Vikingen» og Oslofjorden i bakgrunnen, åpnet Hans Kongelige Høyhet Kronprins Haakon den digitale konferansen Sjømatdagene.
19. januar 2021

Sjømatdagene, som vanligvis er en konferanse som samler store deler av sjømatnæringen, blir i år avholdt som en digital sending som går over tre dager. Det er den tidligere NRK-journalisten Erik Wold som leder sendingene som blant annet kan by på partilederduell og innlegg fra Fiskeri- og sjømatminister Odd Emil Ingebrigtsen.
- Norge er en havnasjon. Vi har alltid levd i, og av det naturen har gitt oss. Den har vært med på å gi oss dagens velstand og rikdom. Slik kan det også bli framover, dersom vi klarer å samarbeide og bidra til globale, bærekraftige løsninger. Derfor spiller dere i sjømatnæringen en helt sentral rolle i Norges framtid, sa Kronprinsen da han åpnet årets konferanse.
Kronprins Haakon fikk også mulighet til å hilse på Sigurd-Andre Kristoffersen som er skipper på reketråleren «Vikingen». Som en av de omtrent 92 000 menneskene som jobber i sjømatnæringen i Norge kunne han fortelle om sine erfaringer det siste året. For en som vanligvis legger til kai i Oslo og selger reker og andre delikatesser fra havet direkte til turister og Oslos befolkning har også han merket virkningene av pandemien.

I sin hilsen til sjømatnæringen var Kronprinsen opptatt av å fremheve den viktige rollen havet spiller i å nå FNs bærekraftsmål:
- Naturen og næringen gir oss alle store muligheter – og samtidig et stort ansvar. Vi er helt i starten av FNs havforskningstiår. Stadig mer av maten til verdens voksende befolkning må komme fra havet.


