Hopp til innholdet

Forfattermøte i KunstStallen

- Hver gang disse to kommer med ny bok, er det en litterær begivenhet, sa Hennes Kongelige Høyhet Kronprinsessen. Hun innledet til forfattersamtale i KunstStallen i kveld.

28. august 2018

Kronprinsessen innledet til samtale mellom Kjersti Annesdatter Skomsvold og Geir Gulliksen. Foto: Heiko Junge, NTB scanpix

Kronprinsessen kunne ønske publikum velkommen til samtale mellom forfatterne Kjersti Annesdatter Skomsvold og Geir Gulliksen i Dronning Sonja KunstStall. Begge er aktuelle med nye romaner i høst, og Kronprinsesse Mette-Marit har allerede hatt gleden av å lese dem begge:

- De to romanene til Kjersti og Geir er helt spesielle, på hvert sitt vis, sa Kronprinsesse Mette-Marit. - De har likevel mye til felles: Begge handler om de næreste relasjonene i livene våre, og om hvor dramatiske, vanskelige og vidunderlige hverdagene våre kan være.

Nettopp denne evnen til å beskrive det nære og vanskelige gjør disse forfatterskapene så viktige:

- Jeg tror det handler om at de klarer å berøre dét i livene våre som er vanskeligst, mest sårbart, å sette ord på, sa Kronprinsessen.

I kveld møttes forfatterne til samtale.

Kronprinsessen innledet til forfattersamtale i Dronning Sonja KunstStall. Foto: Heiko Junge, NTB scanpix.

Det ble et humørfylt møte mellom de to, der samtalen berørte en rekke spørsmål. Som om det å lese andres tekster - og sin egen. Om å skrive med medfølelse - selv når karakterene handler galt, eller fryktelig dumt. Om å skrive sant - ikke objektivt sett, men innenfor fortellingens ramme. Og om hvordan eget liv påvirker bøkene som skrives, for igjen å påvirke forfatterens liv.

Kjersti Annesdatter Skomsvold

Kjersti Annesdatter Skomsvold (f. 1979) debuterte i 2009 med den kritikerroste romanen Jo fortere jeg går, jo mindre er jeg. Boken mottok Tarjei Vesaas’ Debutantpris, i tillegg til flere nominasjoner. Debutromanen fikk enorm oppmerksomhet da den ble lansert i USA og Storbritannia høsten 2011, og våren 2014 ble romanen dramatisert på Nationaltheatret.

Geir Gulliksen

Geir Gulliksen (f. 1963) er forfatter og forlagsredaktør. Han debuterte i 1986 og har skrevet dikt, essays, skuespill, romaner og barnebøker. Gulliksens bøker har vært nominert til en rekke priser, og i 2014 mottok han Aschehougprisen for sitt samlede forfatterskap.

Oslos egen litteraturfestival

Arrangementet i kveld er en del av LitteraturOslo - en helt ny, internasjonal litteraturfestival som arrangeres for første gang i disse dager. Det er arrangementer flere steder i byen. Både Nationaltheatret, Sentralen, Litteraturhuset, Blå og Last Train står på listen - i tillegg til Dronning Sonja KunstStall.

Programmet byr på etablerte forfattere som Trude Marstein, Geir Gulliksen, Kjersti Skomsvold, Jan Kjærstad, Carl Frode Tiller og Ruth Lillegraven, men har også litt mindre kjente, men kritikerroste navn som Mona Høvring, Simon Stranger, Frederik Svindland, Amalie Kasin Lerstang, Fredrik Høyer og Tone Hødnebø på menyen.

Forfattermøte i KunstStallen

Kronprinsessen innledet til samtale mellom Kjersti Annesdatter Skomsvold og Geir Gulliksen. Foto: Heiko Junge, NTB scanpix
Kronprinsessen innledet til samtale mellom Kjersti Annesdatter Skomsvold og Geir Gulliksen. Foto: Heiko Junge, NTB scanpix

De kongelige samlinger: Facebook

De kongelige samlinger på Facebook og Instagram

Her får du smakebiter fra den store mengden kunst, fotografier, dekketøy, sølv, møbler og gjenstander som befinner seg i De kongelige samlinger.

Du finner også informasjon om kulturtilbudet på Det kongelige slott, på lystslottet Oscarshall og i Dronning Sonja KunstStall. Facebook-arrangementer gir en samlet over tilbudet, uavhengig av hvor det skjer.

Litteratur

Kronprinsesse Mette-Marit er levende opptatt av bøker. Hun ønsker å dele sin leseglede og å spre den gode litteraturen – i personlig overbevisning om at det finnes en bok for alle. I løpet av et år deltar Kronprinsesse Mette-Marit på en rekke litterære arrangementer. Her finnes bilder fra mange av dem.

Bokmessen i Frankfurt er verdens største. Hvert år vies ett lands litteratur og kultur spesiell oppmerksomhet, og i 2019 var dette Norge. Som ambassadør for norsk litteratur i utlandet, hadde Kronprinsessen et tett program. Foto: Sigurd Fandango / Det kongelige hoff
Selve åpningen skulle finne sted 15. oktober. Den 11. var Kronprinsparet på plass i Tyskland, der det første arrangementet var åpningen av utstillingen "Edvard Munch gesehen von Karl Ove Knausgård" i Düsseldorf. (Foto: Simen Løvberg Sund)
Dagen etter besøkte Kronprinsparet bokhandelen Pankebuch i Berlin. Den har spesialisert seg på nordisk litteratur. Foto: Simen Løvberg Sund / Det kongelige hoff.
I Berlin deltok Kronprinsessen og Geir Gulliksen (t.v.), som var hennes medredaktør i arbeidet med antologien "Hjemlandet", i samtale med Thomas Böhm i programmet "Die Literaturagenten" på Radio Eins i Berlin. Foto: Heiko Junge / NTB scanpix
Så var det klart for litteraturtog - utenlands for første gang. Første etappe gikk fra Berlin til Köln, med litteratur for barn som tema. Foto: Heiko Junge, NTB scanpix
Med på toget var barnebokforfatterne Jostein Gaarder og Maria Parr, som leste høyt fra bøkene sine. I tillegg fikk barna prøve seg som illustratører under kyndig veiledning av Svein Nyhus og Anna Fiske. Foto: Heiko Junge, NTB scanpix
I Köln kom flere forfattere om bord. Før avgang var det fotografering foran den kjente Kölnerdomen. Kronprinsparet og Kölns ordfører Henriette Reker foran Kölnerdomen - omgitt av 19 norske forfatterne: Erika Fatland, Erik Fosnes Hansen, Johan Harstad, Lotta Elstad, Lars Mytting, Andreas Tjernshaugen, Anne Sverdrup Thygeson, Edvard Hoem, Inga Ravna Eira, Synnøve Persen, Simon Stranger, Maria Parr, Maja Lunde, Svein Nyhus, Mona Høvring, Herbjørg Wassmo, Lars Saabye Christensen, Anna Fiske og Jostein Gaarder. Foto: Heiko Junge / NTB scanpix
Kronprinsesse Mette-Marit snakker med forfatterne Herbjørg Wassmo, Lotta Elstad og Lars Saabye Christensen i Litteraturtoget på vei til Frankfurt. Foto: Heiko Junge / NTB scanpix

Viser 8 av 73