Gratulerer med dagen!
Kongefamilien inntok sin tradisjonsrike plass på Slottsbalkongen for å helse barnetoget 10.30. Da hadde Kronprinsfamilien alt møtt barnetoget i Asker, som passerte Skaugum 08.15.
17. mai 2017

Oslo kommune melde om at rekordmange skular var påmelde til toget i år: 121 skular gjekk gjennom byen med faner og flagg. Tradisjonen tru er det skular med jubileum som fører an, og i år var det Kjelsås skule som hadde æra av å vere først i toget. Kjelsås skule fyller 100 år i år. Rett bak dei kjem Klemetsrud skule, som feirar 150 år, og Sørkedalen, som feirar 175 år.

Gardemusikken avsluttar som alltid toget i Oslo – etter planen klokka 13.30.

Flere bilder er tilgjengelig i bildekarusellen og via pekeren til eget fotoalbum med bilder av Kongefamilien 2017.
Historia
Det var Kong Haakon og Dronning Maud som innstifta skikken med å helse barnetoget i Oslo frå Slottsbalkongen. Skikken vart etablert i 1906 har vore halden i hevd alltid sidan. Dei einaste unnataka var i 1910, da Dronning Mauds far, den engelske Kong Edward, vart gravlagd, og i krigsårene 1940–1944.

I dag er 17. mai og barnetoget nesten synonyme omgrep, men slik har det ikkje alltid vore. Du kan lese meir om 17. mai og feiringa av dagen via peikarane i lenkjelista.
17. mai 2017





Kongefamilien 2017
I dette albumet samler vi bilder av Kongefamilien gjennom året - ved anledninger som jubileer, Holmenkollen og 17. mai.






Viser 8 av 46



