Gullplate til Kronprinsessen
Etter en uke har ”Sorgen og gleden – H.K.H. Kronprinsesse Mette-Marits utvalgte salmer” solgt 16.000 eksemplarer. Gullplate gis etter 15.000, og Kronprinsessen mottar i dag trofeet av produsent Erik Hillestad fra Kirkelig Kulturverksted.
7. mars 2008
CD'en "Sorgen og gleden" ble lansert med en konsert i Kulturkirken Jakob 27. februar. Det er Kronprinsesse Mette-Marit som har valgt ut både de elleve salmene og artistene som framfører dem, og hun har også vært co-produsent for utgivelsen.
I cover-heftet som følger med CD'en forteller Kronprinsessen med sine egne ord hvorfor hun har valgt nettopp disse salmene. Mange av dem har vært viktige i Kronprinsessen og Kongefamiliens liv i forbindelse med bryllup og dåp, bisettelse og andre merkedager. Andre har betydd mye på grunn av spesielle opplevelser og minner knyttet til dem.
Artistene som deltar er:
- Solveig Slettahjell: Blå salme
- Pål Angelskår: Sorgen og gleden
- Marthe Rausand, Frode Fjellheim, Randi Lundemo: Biejjiem jih askem (Måne og sol)
- Lars Lillo Stenberg: Den prektigkledde sommerfugl
- Maria Solheim: Jeg er i Herrens hender
- Ingebjørg Bratland: Mitt hjerte alltid vanker
- Rikard Wolff: Tryggare kan ingen vara
- Marilyn Almeida med Det Norske Jentekor: No stig vår song, vår takk til Gud
- Kari Bremnes: Lite barn som kommer
- Susanne Sundfør: Ingen vinner frem til den evige ro
- Sondre Bratland: Gud signe vårt dyre fedreland
Overskuddet fra salget går til Kirkens Bymisjons arbeid.

