Jubileumsregatta i Sandefjord
Tirsdag kveld åpnet H.M. Kongen den internasjonale regattaen Europe Week 2014 hvor nær 100 klassiske seilbåter fra åtte land deltar. Regattaen er et ledd i 200-årsjubileet for Norges grunnlov.
16. juli 2014

Arrangementet er en gjentakelse av den store Europauken i 1914, som den gang markerte 100-årsjubileet for Grunnloven av 1814.
Start i Vestfold
Kong Harald er formann i Hovedkomiteen, slik Kong Haakon var det i 1914. Kongen er også med og deler ut premier på avslutningsdagen 22. juli.
Kongen ønsket deltakerne velkommen til Norge og Sandefjord – og lykke til i seilasen. Han viste til at det ble arrangert en tilsvarende regattauke for 100 år siden og at begge regattaene startet i Vestfold. I 1914 gikk starten i Horten.
Regattauke
Jubileumsregattaen starter i dag og pågår i en uke. Etter de to åpningsdagene i Sandefjord seiler båtene videre til Son på fredag før de avslutter i hovedstaden.
Tekniske arrangører for Europe Week 2014 er Kongelig Norsk Seilforening og Klassisk Treseiler Klubb.
