Hopp til innholdet

Konferanse om hiv og unge ledere

H.K.H. Kronprinsessen ønsket i dag unge ledere fra alle verdensdeler velkommen til Norge og konferansen Young Leaders Summit II som avholdes på Losby gods i Akershus. H.K.H. Kronprinsen var også til stede.

23. juni 2009

28 unge ledere samles for å diskutere bekjempelse av hiv og aids, og spesielt utfordringene knyttet til stigmatisering og diskriminering.

Ønsket velkommen

I talen fremhevet Kronprinsesse Mette-Marit viktigheten av å sikre ungt lederskap i aidsarbeidet i tiden fremover:

"Det har vært stor fremgang i aidsarbeidet i løpet av de første 25 årene. Men vi har, som dere alle vet, fremdeles en lang vei å gå. Og vi trenger dere til å vise oss veien."

Blogger om konferansen

I løpet av de tre dagene som konferansen varer, vil konferansedeltakerne dele sine tanker og opplevelser på YouTube, Twitter, Flickr, Facebook og diverse blogger.

Kronprinsessen er vertskap for konferansen i samarbeid med prosjektet aids2031 og miljø- og utviklingsminister Erik Solheim. I april 2006 ble Kronprinsesse Mette-Marit utnevnt til spesialutsending for UNAIDS.

Mottakelse og hagefest

I kveld er Kronprinsparet til stede på mottakelse i Oslo Rådhus i anledning Young Leaders Summit II og kampanjen Byen bryr seg. Senere på kvelden avholder Aksept, senteret for alle berørt av hiv, sin årlige hagefest. Kronprinsen og Kronprinsessen deltar.

Kronprinsesse Mette-Marit deltar på gruppearbeid under konferansen. Foto: Tone Georgsen
Miljø- og utviklingsminister Erik Solheim ønsker Peter Piot, tidligere leder for UNAIDS, velkommen til Losby gods. Foto: Tone Georgsen
Kronprinsesse Mette-Marit i samtale med miljø- og utviklingsminister Erik Solheim og konferansedeltaker Andrès Lekanger. Foto: Tone Georgsen
Kronprinsessen i samtale med konferansedeltaker Anne Koshikova under Young Leaders Summit II. Foto: Tone Georgsen