Kongen møtte urfolksledere
Hans Majestet Kong Harald fikk et gjensyn med sin venn, yanomami-indianernes leder Davi Kopenawa Yanomami, under dagens markering av Regnskogfondets 25-årsjubileum i Oslo.
18. september 2014

Kongen besøkte i april i fjor yanomami-indianernes landsby i Brasil sammen med Regnskogfondet.
- Rokker ved balansen
Under dagens konferanse ble Kongen intervjuet om sin tur i Amazonas og sitt miljøengasjement av Regnskogfondets leder Dag Hareide.
- Det er en balanse som vi holder på å rokke ved. Det er farlig overfor dem som bor i regnskogen og for oss, sa Kongen under intervjuet fra scenen.
Kongens miljøengasjement
Kong Harald nevnte to forhold som var med på å vekke hans interesse og engasjement for miljøspørsmål. Det ene var interessen for jakt og fiske. Det andre var møtet med Sir Peter Scott som var med på å grunnlegge Verdens naturfond (WWF) i 1961. Scott var sønn av sydpolfarer Robert Falcon Scott og fikk Kongen med på å starte den norske avdelingen av WWF.
WWF-Norge ble grunnlagt i 1970 med daværende kronprins Harald som president.
Under intervjuet nevnte Dag Hareide en episode som skjedde rett etter besøket i Amazonas i fjor. En øvrighetsperson lurte på hvorfor de hadde besøkt disse menneskene som han betegnet som «primitive». Kongen føyde til:
- Vi hadde vært der i fire dager og kom tilbake til den såkalte sivilisasjonen, så var jeg veldig i tvil om vi reiste til den eller fra den. Det var disse menneskene vi besøkte som levde i pakt med naturen. Helt og holdent..
Regnskogfondet 25 år
Den internasjonale jubileumskonferansen i Oslo samlet ledere for urfolks, menneskerettighets- og miljøorganisasjoner fra 12 regnskogland.
Politikere og næringslivsledere møtte urfolkslederne til diskusjon om regnskogbevaring i framtida.
Regnskogfondet 25 år
Kong Harald i Amazonas
Da WWF-Norge ble grunnlagt som Verdens Villmarksfond i 1970 var det med daværende Kronprins Harald som president. Siden den gang har et besøk til regnskogen stått høyt på Kong Haralds ønskeliste. I 2013 gikk drømmen i oppfyllelse etter invitasjon fra Regnskogsfondet. I fire dager bodde Kong Harald sammen med yanomami-folket dypt inne Brasils regnskog.






Viser 8 av 35



