Hopp til innholdet

Kronprinsessen i ringedugnad

Årets TV-aksjon går av stabelen 23. oktober, og arbeidet med å rekruttere de viktige bøssebærerne er i full gang. H.K.H. Kronprinsessen besøkte kommunekomiteen i Tromsø

27. september 2016

Kronprinsessen håper på mange bøssebærere under TV-aksjonen. Foto: Lise Åserud, NTB scanpix

Inntektene fra TV-aksjonen 2016 går til Røde kors og arbeidet for mennesker rammet av krig og konflikt. Målet er å gi over to millioner mennesker livsviktig hjelp. Hennes Majestet Dronningen er beskytter for aksjonen sammen med Kronprinsesse Mette-Marit.

100 000 bøssebærere

Som alltid under TV-aksjonen er målet å nå fram til alle landets husstander i løpet av aksjonssøndagen. Da trengs det 100 000 frivillige bøssebærere. I Tromsø er kommunekomiteen i gang med rekrutteringen.

På veggen i lokalet henger kartet over området de skal dekke med bærere. Kronprinsessen fikk høre om hvordan de arbeider for å få det til, og møte noen av dem som allerede har meldt seg.

Ringedugnad

Ett av de viktigste tiltakene i dag var å ringe til alle som gikk med bøsse under aksjonen i fjor for å høre om de kan tenke seg å være med i år også. Ringerne er godt forberedt med manus for hva de skal si, og svar på de vanligste spørsmålene. Kronprinsessen fikk en innføring – og en telefon.

Tåke hadde forsinket Kronprinsessen, så det ble bare anledning til to vervetelefoner. Men da hadde hun allerede rekruttert en bøssebærer under et besøk på bensinstasjonen på veien dit!

TV-aksjonen 2016: Bøssebærer

Kronprinsessen håper på mange bøssebærere under TV-aksjonen. Foto: Lise Åserud, NTB scanpix