Hopp til innholdet

Som følge av Kong Haralds bortgang kan det forekomme en del feil på dette nettstedet en tid framover.

Sesongåpning på Slottet

Lørdag 22. juni åpner Slottet igjen for publikum. I tillegg til en omvisning i Slottets viktigste og vakreste rom, kan publikum denne gangen også se Brikkelaugets modell. Med 100 000 LEGO-klosser har de bygget Slottet i skalaen 1:40.

21. juni 2013

I 2013 kunne man se en legomodell av Det kongelige slott, montert i Lille Festsal (Foto: Det kongelige hoff)

For en tid tilbake fikk Det kongelige hoff en henvendelse fra entusiastene i Brikkelauget. Kunne de få tilgang på informasjonen som skulle til for å kunne lage en kopi av Slottet - i LEGO?

Det fikk de, og et halvt år og 100 000 klosser senere hadde lauget laget en modell i 1:40. Her er ingenting overlatt til tilfeldighetene. Både nøyaktigheten og detaljrikdommen er stor, og nå er modellen satt opp i Slottets Lille Festsal.

Kjente bygg i LEGO er den store hobbyen for medlemmene i Brikkelauget. De har også laget kopier av Nidarosdomen, Stortinget, Ishavskatedralen og Akershus festning.

Omvisningene

En omvisning tar omlag én time, og er en guidet omvisning i Slottets vakreste representasjonsrom:

  • Statsrådsgarderoben
  • Ministersalongen
  • Statsrådssalen
  • Den hvite salong
  • Kong Haakon VII suite
  • Øvre Vestibyle
  • Fugleværelset
  • Speilsalen
  • Daglig Spisesal
  • Lille Festsal
  • Store Festsal
  • Store Spisesal
  • Slottskapellet


Sesongen 2013 varer til og med 12. august. Billetter kan bestilles via Billettservice - restbilletter selges ved inngangen til Slottsgården.

I 2013 kunne man se en legomodell av Det kongelige slott, montert i Lille Festsal (Foto: Det kongelige hoff)
Brikkelauget monterer modellen, som består av 100.000 LEGO-brikker (Foto: Det kongelige hoff)
Detaljnivået er upåklagelig, både fra framsiden og baksiden av Slottet (Foto: Det kongelige hoff)