Ukrainas førstedame i audiens
Den ukrainske førstedamen Olena Zelenska er i Norge, og var i dag i audiens på Slottet, før hun var med på avdukingen av et minnesmerke over Dronning Ellisiv av Kyiv, hustru til Harald Hardråde.
24. oktober 2025

Hennes Kongelige Høyhet Kronprinsesse Mette-Marit tok imot førstedamen, som er på et flere dager langt besøk i Norge. Etter den tradisjonelle signeringen av gjesteboken gikk de videre til en audiens, der også Hans Kongelige Høyhet Kronprins Haakon deltok.

Senere på dagen var Kronprinsparet og førstedamen med på den offisielle avdukingen av et nytt minnesmerke over Ellisiv av Kyiv i Gamlebyen i Oslo. Det er den danske kunstnere Sidsel Bonde som har hatt oppdraget med å lage monumentet som har fått navnet "Gullringnes Gerd", etter inspirasjon fra Snorre Sturlassons saga.
Ellisiv av Kyiv (ca. 1025–1067) var dronning av Norge og gift med kong Harald Hardråde. Hun var datter av storfyrst Jaroslav den vise av Kyiv og prinsesse Ingegerd Olofsdatter av Sverige. Ekteskapet mellom Ellisiv og Harald styrket de politiske båndene mellom Norge og Kyiv-riket, som på den tiden var en viktig handels- og kulturmakt.

Minnesmerket er både ment å løfte frem ukrainsk og norsk middelalderhistorie, og ikke minst den historiske forbindelsen mellom landene. Siden 1905 har det stått en bauta av Kong Harald Hardråde på plassen som bærer hans navn. Nå har han fått selskap av sin hustru.


