Hopp til innholdet

H.K.H. Kronprins Haakon åpner Kjelle-engene våtmark onsdag 6. mai 2026, Aurskog Høland kommune

Kjelle-engene er et restaurert våtmarksområde som skal bidra til økt biologisk mangfold, bedre vannmiljø og gi elever et levende klasserom. Samtidig blir området tilgjengelig for innbyggere og besøkende som vil oppleve natur og fugleliv på nært hold.

20. april 2026

Kronprinsen vil først få en presentasjon av arbeidet ved Kjelle-engene, før besøket fortsetter ved faglig vandring på Kjelle-engene, sammen med elever og fagfolk. Besøket setter oppmerksomhet på arbeidet som er gjort gjennom samarbeid mellom skole, kommune, vannområde og fylkeskommune.

Besøket til Kjelle-engene er et faglig program der Kronprinsen får presentert arbeidet med restaurering av våtmark og utviklingen av området. Ved Kjelle i Aurskog-Høland er et nytt våtmarksområde i ferd med å vokse fram. Der grøfter tidligere ledet vannet raskt bort, får vannet nå igjen bre seg ut i landskapet – til glede for fugler, planter og insekter.

Under besøket vil Kronprinsen møte elever ved Kjelle videregående skole, barnehagebarn fra lokalmiljøet, ansatte ved skolen samt inviterte representanter fra fagmiljøer, kommune, fylkeskommune og samarbeidspartnere i prosjektet. Det er avsatte områder for tilskuere, men det faglige programmet ute på våtmarken er ikke tilgjengelig for publikum.

"At kronprinsen kommer hit for å åpne området er en stor anerkjennelse. Det er også en heder til alle som gjennom mange år har tatt initiativ til og drevet fram prosjektet – ikke minst fagfolkene og samarbeidspartnerne som har stått i arbeidet", sier Stein Pettersen, rektor ved Kjelle videregående skole.

Tidspunkt for det offisielle programmet: kl. 10.00 – 12.30

Kjelle VGS/Kjelle-engene våtmark, Haneborgveien 32, 1940 Bjørkelangen

Akkreditering

Pressen som ønsker å dekke Kronprinsens besøk, må søke om akkreditering ved å bruke dette skjemaet innen 4. mai kl. 13:00:

Akkreditering 6. mai 2026 – Fyll ut skjema

Akkreditert presse vil få tilsendt detaljert kjøreplan.
Oppmøte kl. 09.45 - Pressen må ha synlig pressekort

Kontaktpersoner