Hopp til innholdet

Drilloppvisning på Slottsplassen

Hans Kongelige Høyhet Kronprinsregenten overvar årets drillprogram på Slottsplassen.

26. august 2026

Musikk- og Drilltroppen står oppstilt foran Slottet. På Slottsbalkongen står Kronprins Haakon.
Hans Majestet Kongens Garde har drilloppvisning på Slottsplassen. Foto: Liv Anette Luane, Det kongelige hoff

3. gardekompani, også kjent som Musikk- og Drilltroppen, består av selekterte gardister som gjennomfører sin verneplikt i Hans Majestet Kongens Garde. Hver høst kommer det inn nye rekrutter som gjennom året trenes opp til å være en del av Forsvarets kanskje mest synlige avdelinger – anerkjent både i Norge og internasjonalt.

Årets kontingent har gjennom sitt år i førstegangstjenesten representert Norge i blant annet Australia, New Zealand og Sveits med sitt drillprogram.

Kronprins Haakon vinker fra Slottsbalkongen ikledd dress.
Kronprins Haakon overværer H.M. Kongens Gardes drilloppvisning på Slottsplassen fra Slottsbalkongen. Foto: Cornelius Poppe / NTB

Et høydepunkt

Kompanisjef Mats Bakken forteller at kompaniet har opptrådt på mektige arenaer ute i verden i løpet av året.

– Gardistene har opplevd å gå drill for nærmere 40.000 publikummere hver kveld i Australia, men å få lov til å vise frem resultatet av det harde arbeidet på Slottsplassen for de kongelige, er likevel et at de virkelig store høydepunktene for kompaniet i løpet av året.

Kaptein Bakken trekker også frem deres Norgesturné, der de i år tok turen vestover. Da Kongen besøkte Askvoll, Samnanger og Vaksdal som en del av deres fylkestur, var også kompaniet til stede for å underholde det lokale publikumet.

– Vi er svært stolte av å få være med å understøtte Kongeparets fylkestur, avslutter kaptein Bakken.

Tett på oppstilling i drilltroppen.
Hans Majestet Kongens Garde har drilloppvisning på Slottsplassen. Foto: Liv Anette Luane, Det kongelige hoff
Tett på Mats Bakken med Slottet i bakgrunnen.
Kompanisjef Mats Bakken. Foto: Liv Anette Luane, Det kongelige hoff

God dag, Kronprinsregent!

Det har blitt tradisjon at Hans Majestet Kongens Garde viser frem sitt drillprogram for Kongen på Slottsplassen. Med få unntak har dette skjedd hvert år, antakelig så langt tilbake som 1996.

Etter et ljomende «God dag, Kronprinsregent!», fra gardistene på Slottsplassen, satt drilloppvisningen i gang på Slottsplassen i flott augustvær med et stort publikum samlet rundt Karl Johan-statuen. Med musikk av Grieg, tradisjonelle norske marsjer og de mer moderne låtene «Victory» og «Thunderstruck», var det noe for enhver smak til taktfast marsjering og imponerende formasjoner.

Hovedvaktskiftet på Slottsplassen er en av Oslos turistattraksjoner, og gjennom sommeren bidrar Forsvarets ulike musikkorps med vaktparader, der 3. gardekompani noen dager også viser frem sitt drillprogram.

Tett på Musikktroppen marsjerende inn på Slottsplassen.
Hans Majestet Kongens Garde har drilloppvisning på Slottsplassen. Foto: Liv Anette Luane, Det kongelige hoff