Hopp til innholdet

Fylkesturens siste dag

I dag morges ankom Kongeparet Inndyr i Glideskål kommune. Gildeskål er siste stopp på Kongen og Dronningens fylkestur i Nordland.

19. juni 2008

I Inndyr var det ”Petter Dass selv” som ønsket Kongen og Dronningen velkommen til forestilling på Klippfisktorget, hvor blant annet Nordfjorden danselag og Saltdal spellemannslag underholdt.

Etter forestillingen, dro Kongeparet til omvisning på Gibo alders- og sykehjem. I tillegg til en generell omvisning, besøkte Kongen og Dronningen Gudveig Eilertsen i hennes boenhet. Gudveig Eilertsens oldebarn Sara hadde skrevet til Kongen og spurt om han ikke kunne besøke hennes oldemor, noe det ble anledning til på denne turen. Det ble også kulturelle innslag med sang og diktlesning, før Kongen og Dronningen dro videre til Gildeskål kirke.

Kongeparet og følget samlet seg ved bautaen av Elias Blix utenfor kirken, og derfra gikk de i prosesjon til den gamle kirken. Her ble det andakt og historisk foredrag, før kirkekaffe i telt på bakken utenfor.

Samlingen her ble det siste punktet på programmet før fylkesturen ble rundet av med en mottakelse for inviterte gjester ombord på Kongeskipet Norge.

I sin avslutningstale i Gildeskål sa Kong Harald blant annet:

- Dronningen og jeg vil få takke for uforglemmelige dager! Elias Blix sier i ”Barndomsminne frå Nordland” noe om at i dette landet, langt der opp mot nord, der er ”eg gjerne gjest”. Vi kan begge underskrive på at vi gjerne kommer igjen som gjester.

Nordland 2008 3

Dronning Sonja og Kong Harald i Gildeskål (Foto: Knut Falch, Scanpix)
Kongeparet på besøk hos Gudveig Eilertsen i hennes bolig Gibo alders- og sykehjem (Foto: Knut Falch, Scanpix).
Kong Harald og Dronning Sonja i Gildeskål (Foto: Marius Gulliksud)