Hopp til innholdet

Markering av Prinsens myndighetsdag

I dag inviterte Hans Majestet Kongen og Hennes Majestet Dronningen til lunsj på Det kongelige slott for å markere Prins Sverre Magnus’ 18-årsdag. Prinsen fyller 18 år søndag 3. desember.

1. desember 2023

Prins Sverre Magnus fyller 18 år. Foto: Terje Pedersen / NTB

Dronning Sonja ønsket velkommen og ga Prins Sverre Magnus noen ord med på veien:

– Magnus, jeg vil si noe viktig til deg og til de andre 18-åringer i landet vårt i dag. Det er godt nok å være den du er. Det viktigste er å bli sikker på seg selv og lytte til sin egen stemme, understreket Dronningen i talen til barnebarnet.

– Evne til innlevelse i andre menneskers situasjon og det å være en god venn er meget viktigere enn det å være «flink» til ting. Jeg håper du vil bidra også til å gi andre unge rundt deg trygghet når det gjelder dette temaet. Her har vi alle en jobb å gjøre.

Prins Sverre Magnus i bunad, på huk foran Kongeparet, Kronprinsparet, sin søster og mormor. Alle i bunad eller dress.
Familiebilde tatt på Slottet i anledning markeringen av Prinsens myndighetsdag. Foto: Heiko Junge / NTB

I Lille festsal på Slottet var det dekket på til rundt 70 personer – med kveite, oksebryst og vanilje- og limemousse med mangosorbet på menyen.

Prins Sverre Magnus sitter til bords og viser fram den broderte lommen på innsiden av bunaden.
– Jeg må si det er en fryd å se deg i din nye Aust-Telemark-bunad, sa Dronning Sonja i sin tale til jubilanten, som viser fram innerlommen på bunaden som Dronningen har brodert. Foto: Terje Pedersen / NTB

Gjester

I tillegg til familie og faddere, var blant andre representanter for det offisielle Norge og ungdomsorganisasjoner gjester ved den offisielle lunsjen. Stortingspresident Masud Gharahkhani var til stede, og regjeringen var representert ved arbeids- og inkluderingsminister Tonje Brenna og finansminister Trygve Slagsvold Vedum. Fra Sametinget kom plenumsleder Tom Sottinen.

Et viktig innslag på gjestelisten var åtte ledere, fra følgende norske ungdomsorganisasjoner: Norges Bygdeungdomslag, ungdomsutvalget i Norske Reindriftsamers Landsforbund, LNU (Landsrådet for Norges barne- og ungdomsorganisasjoner), Røde Kors Ungdom, Elevorganisasjonen, Natur og Ungdom, DNT Ung og Skeiv Ungdom.

Masud Gharahkhani står ved siden av det avlange maleriet som viser to personer på en overlasset moped. Det er brukt sterke farger.
Stortingspresident Masud Gharahkhani med gaven fra Stortinget – et maleri av kunstneren Cassius Fadlabi. Foto: Peter Mydske / Stortinget / NTB

Utnevnelse

Hans Majestet Kongen har utnevnt Prins Sverre Magnus til Storkors av Den Kongelige Norske St. Olavs Orden. Dekorasjonen blir overrakt i en privat seremoni på Det kongelige slott i forbindelse med feiringen av myndighetsdagen.

Prinsens 18-årsdag: Lunsjen

Prins Sverre Magnus fyller 18 år. Foto: Terje Pedersen / NTB
Prins Sverre Magnus står i midten i sin Øst-telemarkbunad, omgitt av besteforeldre, foreldre og søster i bunader og dress.
Fremst: H.M. Kongen, H.M. Dronninga og Marit Tjessem. Bak f.v.: H.K.H. Kronprinsessa, H.K.H. Kronprinsen, Prins Sverre Magnus og H.K.H. Prinsesse Ingrid Alexandra. Foto: Heiko Junge / NTB
H.K.H. Kronprinsen, H.K.H. Prinsesse Ingrid Alexandra, Prins Sverre Magnus, H.M. Kongen, H.M. Dronninga, Marit Tjessem og H.K.H. Kronprinsessa. Foto: Heiko Junge / NTB
Prins Sverre Magnus sitter til bords og viser fram den broderte lommen på innsiden av bunaden.
Prins Sverre Magnus i sin nye gråtrøyebunad fra Øst-Telemark. Bunaden er en gave fra Kongeparet. Hennes Majestet Dronningen har brodert innerlommen i jakken. Foto: Terje Pedersen / NTB
Masud Gharahkhani står ved siden av det avlange maleriet som viser to personer på en overlasset moped. Det er brukt sterke farger.
Stortingspresident Masud Gharahkhani med gaven til Prins Sverre Magnus’ 18-årsdag. I gave fra Stortinget fikk Prinsen et maleri av kunstneren Cassius Fadlabi. Foto: Peter Mydske / Stortinget / NTB