Samisk utstilling i KunstStallen
- Sápmi slutter aldri å fascinere! Hennes Majestet Dronningen ønsket velkommen før Sametingets president Aili Keskitalo åpnet den store samiske kunstutstillingen i KunstStallen torsdag kveld.
7. februar 2019

- Jeg håper at vi med denne utstillingen kan formidle noe av min begeistring for samisk kunst og kultur, sa Hennes Majestet Dronningen i sin velkomsttale, og delte flere av sine gode minner fra besøk til Sápmi.

Selve åpningstalen var det Sametingspresident Aili Keskitalo som sto for. Kunst er grensesprengende - og det er også denne utstillingen, påpekte hun. Den er grenseoverskridende både hva gjelder kunstformer, landegrenser og generasjoner. For utstillingen viser verk av tre generasjoner samiske kunstnere. Den rommer kunst fra både Norge, Sverige og Finland, og mange ulike uttrykk er representert.

Både maleri og fotografi, grafikk og tekstilkunst, video, skulptur og installasjon er samlet i KunstStallen nå. Kanskje kan dette være kimen til et eget bygg viet samisk kunst, håpet Keskitalo, for samisk kunst har ikke noe hjem i dag.
Hva er samisk kunst?
Kunstneren Synnøve Persen, som også har sittet i utstillingens faglige råd, stilte spørsmålet i sitt innlegg - og håpet det aldri vil få et endelig svar. Det er kunstens rolle å stille spørsmål og utfordre. Den må ikke sementeres og settes i bås.

Denne utstillingen er en hyllest til samisk kunst og kunstnere, understreket hovedkurator Knut Ljøgodt. Den søker ikke å definere, men å vise bredden og mangfoldet.


Historia: Åpning






KunstStallen: Samiske kunstnere
Utstillingen viser verk fra ca. 1970 til i dag og inkluderer 61 verk av 13 kunstnere:
- Aage Gaup
- Marja Helander
- Rose-Marie Huuva
- Iver Jåks
- Arnold Johansen
- Aslaug M. Juliussen
- Inger Blix Kvammen
- Britta Marakatt-Labba
- Joar Nango
- Synnøve Persen
- Outi Pieski
- Alf Salo
- Máret Ánne Sara (fra mai)


