Stolt av den samiske kulturen
– Vi kan alle være stolte av at den sterke samiske kulturen er del av landet vårt, av vår felles historie og samtiden vår. Det å leve godt og respektfullt sammen på tross av forskjeller, er noe av det aller viktigste vi kan prøve å få til – både i små felleskap, i Norge og i verden, sa Prinsesse Ingrid Alexandra i sin tale i Karasjok i anledning sin første offisielle reise til Finnmark.
26. januar 2026

Hennes Kongelige Høyhet Prinsesse Ingrid Alexandra ankom Lakselv lufthavn Banak søndag ettermiddag, og noen timer senere var hun klar for å starte på en seks mil lang snøscootertur fra Jergul Astu fjellstue og inn på vidda til Davit Cáskinjohtsuorgi ved Sámmolašbeaska, til familien Saras gjeterhytte. Etter samtaler med familien Sara og overnatting i deres gamme, dro Prinsessen for å se til deler av reinflokken, før hun returnerte til Jergul mandag formiddag.

Besøk til Karasjok
Ved Karsjokk skole ventet alle elevene fra både barne- og ungdomstrinnet, samt elever fra Karasjok videregående skole og barnehagene i Karasjok. Prinsessen fikk høre joiken «Rápmi Kárášjohkii» fremført av klasse 9A, og «Beaivváš vuoibmi» av klasse 8A, før hun fikk omvisning på skolen av elevrådslederne fra 5. til 10. trinn, og deretter besøkte hun to av skolens klasser.

Samme ettermiddag fikk Prinsesse Ingrid Alexandra oppleve Sametinget. Etter en omvisning i plenumssalen møtte Prinsessen først gruppelederne ved Sametinget, før hun fikk vite mer om Sametingets virksomhet av Sametingets plenumsleder Sandra Márjá West, sametingspresident Silje Karine Muotka, deres direktør Inger Marit Eira-Åhrén, samt Sametingets ungdomspolitiske utvalg.
Sametinget er det samiske folkets folkevalgte parlament i Norge og er et selvstendig folkevalgt organ. Sametinget skal styrke samenes politiske stilling og fremme samenes interesser i Norge samt bidra til en likeverdig og rettferdig behandling av det samiske folket. Det første Sameting ble åpnet av Kong Olav V den 9. oktober 1989.






