Munch i Paris
Søndag var Hennar Majestet Dronning Sonja til stades ved førpremieren på Munch-utstillinga "L'oeil moderne" ved Pompidou-senteret i Paris. "Det moderne auget" presenterer eit mangfald av format Edvard Munch uttrykte seg gjennom.
Munch kom til Paris i 1885 og utvikla det grafiske uttrykket sitt her, blant anna som elev av den franske målaren Léon Bonnat. I denne utstillinga er teikningar, grafikk, skulptur og film med å få fram ein heilt spesiell presentasjon av Edvard Munchs kunst – og hans moderne blikk.
Under ei mottaking i Den norske klubben i Paris i forkant av førpremieren peika Dronninga på korleis denne utstillinga plasserer Munch blant verdas moderne avantgarde-kunstnarar frå det 20. hundreåret.
"Edvard Munch, l'oeil moderne"
Utstillinga viser ei samling verk som ikkje er vist i Frankrike tidlegare. Omkring 80 måleri, i tillegg til teikningar og grafikk, 50 fotografi og ein film viser korleis Munchs interesse for ulike uttrykksformer inspirerte han. Innovasjonar i samtida – utbreiinga av fotografi og film, illustrert presse, til og med Munchs arbeid for teateret, var med på å påverke kunsten hans.
Utstillinga blir vist i Centre Pompidou frå 21. september til 9. januar 2012.
Aktuelle saker

Kondolanse
Kondolansebodskap frå Hans Majestet Kong Harald til det syriske folket og Tyrkias president, Hans Eksellense herr Recep Tayyip Erdoğan, i høve jordskjelvet.

Feiret samenes nasjonaldag
Hans Majestet Kong Harald var til stede under den store feiringen av samenes nasjonaldag i Oslo rådhus i formiddag.